wz
  strana 1    strana 2   další

  prohlídka pláže, místní prodejci, koupě výletů

  hotel se nachází pár kroků od pláže, nikde žádná cesta ani ruch vozidel, jen příroda. Velmi se nám výběr lokality líbil. Z pláže jsme byli okouzleni. Nejvíce nás zaujal fakt, že se nikde nenachází slunečníky, není jich zapotřebí, protože jako stín vám slouží listy z místních nádherných palem. Písek je velmi jemný, téměř bílý. Pláž se pravidelně čistila od nečistot z moře, nebo odpadků, kteří vytvářeli samotní turisté, ale znečišťovatelů nebylo naštěstí moc. Scenérie naší části ostrova byla a je velmi exotická, spousty zeleně, čistého moře. Karibik je příjemně teplý, díky vytvořeným valům nebyly velké vlny, takže je moře vhodně i pro děti. V moři je jemný písek bez ježků, trochu dál je mořská tráva. Nad hlavami vám létají exotičtí ptáci, nelze se cítit jinak, než jako v ráji. Vzduch je velmi svěží. Slunce silné, i když si myslíte, že vám palmový list zajistí dokonalý stín jste na omylu. Pokud je polojasno a na nebi se honí mraky, stále se opalujete. Je třeba mít pokrývku hlavy, slunce je dosti zrádné.

    

   

   po pláži chodí místní Dominikánci, kteří si chtějí přivydělat. V zemi je mnoho chudinských čtvrtí, nefunguje zde sociální systém, na důchody se tady nehraje. Proto se na ostrově plodí více dětí, tak mají zdejší lidé jistotu, že ve stáří bude o ně dobře postaráno.

  prodejci suvenýrů, ovoce, tabáků a dalších věcí nejsou ale vlezlí. Stačí jim jednou říct, že nemáte zájem a jdou dál. Jsou velmi rádi, pokud se s nimi dáte do řeči a prohodíte přátelsky pár slov.

   obchodník Amaury

  Tomáš si oblíbil prodejce jménem Amaury. Nabízel tabák. Pravidelně si k Tomovi přisedl a povídali si o místním životě. Amaury má 4 děti. Vyprávěl nám např. že v zemi panuje kriminalita a policisté nic nedělají, byl postřelen pod oko. Nemohl sehnat práci a proto si přivydělává prodejem zboží turistům. Velmi si nás a hlavně Tomáše oblíbil. Říkal, že jsme velmi přátelští, protože téměř nikdo se s ním do řeči nedává. Každý mu jen rukou pokyne, že nemá zájem nic koupit a aby šel pryč. Říkal, že nejhorší jsou mladí Rusové, kteří jen smlouvají a nejlépe by chtěli tabák zadarmo, za hodně arogantní považoval Kanaďany z Montrealu, Čechy si chválil, že jich přijíždí na ostrov sice málo, ale pokud na ně narazí, jsou přátelští a nemají problém s ním ztratit slovo. Tom si od Amauryho koupil nějaký tabák a ten byl velmi vděčný. Pokud jsme byli na pláži, vždy za námi přišel, pozdravil se s námi a byl smutný, že nemá žádný byznys. S Tomem si na sebe dali kontakt s tím, že se Amaury těší na fotky z našeho baru, kde si Tom doutníky vystaví. Toma mrzelo, že si s Amaurym nestačil pořídit foto, ale vím jistě, že jsme zde nebyli naposledy.

  bezpečnost na pláži, záhada ručníků, policie pro turisty

  po pláži chodí security, kteří odhánějí místní zloděje. S Tomem jsme pár zlodějíčků odkryli. Jedná se o místní partu žen, jedna z nich se jmenuje Anna Maria, která nabízí masáže. Působí velmi přátelsky, ale nenechte se zmást její až vlezlostí, hlazením po ruce a podobných gest. Chodí se svými kumpánkami Izabelou a dalšími staršími dámami. Mají povoleno nabízet zboží a masáže jen v určité hodiny. Jsou profláklé u securiťáků a místních masérek, které jsou vyškolené, právem dražší a mají salónek na pláži patřící hotelu. Tuto masérku Annu Mariu nesnáší a vyhazují ji slovy z pláže, taktéž místní security.

  dvakrát nám kolem 18h zmizely ručníky, které se ráno nažehlené a čisté vyzvedávaly na kartu na pláži. Nemohli jsme pochopit, proč nám zmizel vždy jen jeden ručník a kdo je krade? Nepřipadalo nám reálné, že by to dělali turisté, kteří si mohou každý den vyzvednout ručníky nové,  nebo místní uklízeči pláže...jaký by měli motiv? Byla to záhada. Až jednoho dne jsme se byli projít na jednu stranu pláže od našeho hotelu. U kamenné zdi tam seděla celá sebranka Anny Marie. Na takových jakoby stolech leželi dva turisté, kteří se nechali těmito neškolenými ženami masírovat, když jsem tak koukala, jak tu holčinu jedna z žen masíruje, musela jsem se smát, protože to s masáží nic společného nemělo. A ejhle. Na čem tito turisté na těch provizorních stolech leželi? Na našich hotelových ručnících.... Záhada odhalena! A určitě nebudeme daleko od pravdy, když jsme pomysleli na to, zda tyto turisty také tyto ženy neokradou...

  šéf se neustále divil, co že mu vracíme jen jeden ručník

  blízko našeho hotelu sídlí budova policistů Cestur, kteří jsou tu jen pro turisty. Budova byla honosnějšího zjevu s moderní recepcí. Přes okna budovy jsme viděli postele a policisté jedli jídlo z plastových boxů, takže jako u nás hihi. Tito policisté na rozdíl od státní policie mají středoškolské vzdělání, tudíž se považují za dobře školené.

  koupě soukromých výletů - počátek skvělých známostí

  když už navštívíme rekreačně nějakou zemi, nejsme jedni z těch, kteří dovolenou proleží na pláži. Držím se hesla podle dovolená s Andělem - když už jsem tu, tak chci vidět všechno! :)

  proto si počet dnů vybíráme pokud možno na 15 a více. Jak je o mě a Tomášovi známo, zamilovali jsme si Turecko, je to úžasná, nádherná, exotická země, kterou jsme navštívili 4x. Bylo to právě v Turecku, kde jsme poprvé okusili výlet s místními a velmi se nám tento tah osvědčil. Proto i zde jsme chtěli využít k poznávání ostrova místních lidí.

Foto album Turecko zde

  zcela jsme obešli cestovku, ač byla německá, výlety měli dražší, ale levnější než nabízel třeba Čedok. S CK je to prostě moc oficiální a neukážou vám vše. Jste závislí na čase průvodkyně, která má vytyčenou a načasovanou trasu, podle které se musí držet, prostě nic navíc a to je nuda. Obešli jsme taky pracovníky hotelu, kteří jsou sice milí a snaží se vám prodat výlety, které nabízí přímo váš hotel, jistě o něco levnější, ale pořád by to asi nebylo ono.

  proto jsme se nebránili příjemnému prodejci výletu na pláži. Byl místní a stal se naším prvním kámošem, oblíbili jsme se navzájem a několikrát denně za námi přišel pokecat a my si od něj koupili výlety. Bohužel nevíme jméno prodejce a ani jsme se s ním už nestihli vyfotit, ale říkejme mu sympaťák hihi. Pracuje sice pro vlastní společnost,díky které jsme se seznámili s úžasnými lidmi,a příště budeme vědět, že už budeme využívat soukromě tyto úžasné lidi, kteří se stali našimi přáteli.Tohle byl první důležitý a osudový krok k poznání skvělé party, o kterou bychom nezakopli, kdybychom využívali služeb CK.

  sympaťák si ale musí dávat pozor na naše hotelové hochy, kteří nabízejí výlety a není radno se před nimi zmiňovat, že jste výlet zakoupili jinde. Na všechno dostanete okamžitě účtenku, místního Babiše mají i zde :), ale má to také další příčinu, moc dobře ví, že výlety vám pak nabídne přímo soukromý řidič nebo průvodce, který s vámi výlet udělá, kdybychom to tušili, tak bychom s koupi dalších výletů vyčkali...

  sympaťák nás vzal do své provozovny na pláži, seznámil se svým šéfem a lidmi, kteří tuto společnost vedou. Jako první výlet jsme si zakoupili Truck safari, nebyl přímo privátní, ale byl s místními a s pár lidmi, kteří také nechtěli výletovat s cestovkou. Další výlety jsme měli ryze soukromé s naším novým řidičem a průvodcem v jednom Banditou.

  Banditos a Beate

  se stal našim prvním kámošem. Skvělý týpek, Tomáš říká, že vypadá jako Vin Diesel. Hned se nám představil s úsměvem, a že nic nebude problém. Mezi řečí se Toma zeptal čím je a když se dozvěděl, že policistou, začali se všichni smát. Banditos nám řekl, že je kriminálník (zřejmě žertoval :) ), a že nám to bude perfektně klapat, kam budeme chtít, tam nás vezme, nic nebude problém. Začali jsme mu říkat Banditos :)

  pro tuto společnost pracovala jedna Němka Beate, starší blond žena, kterou jsem si hned oblíbila, na fotkách mi ukazovala, co bude náš výlet s Banditou obnášet a přitom se na Banditu podívala, pak se koukla na mě a anglicky mi řekla, ať se nebojím, že než ho s námi někam vyšle, tak ho udělá more handsome.... dá ho do gala a navoní hihi... Beate přijíždí na ostrov pravidelně a pracuje zde 8 měsíců, byla v pohodě a měla žertovné narážky.

   první výlet s místními TRUCK SAFARI

  nemohli jsme se dočkat prvního výletu, a jistě jsme nečekali, jak skvělá společnost se sejde. U hotelu na nás čekala Beate, která nám popřála šťastnou cestu a hodně zábavy a připojila nás k malé skupince Němců, byly to starší ženy s moc příjemným pánem zřejmě německým průvodcem, který se s námi dal hned do řeči, neměl problém mluvit anglicky. Došli jsme k místu Plaza dela Luna krátce vzdálenému od našeho hotelu. Aby místní hoteloví boys neviděli turisty, kteří přišli na to, že s místními je to lepši :)

  na místě nás čekal vůz jeep safari a velmi příjemný a pohodový řidič, který mi vždy ochotně a sám od sebe pomáhal nastoupit a vystoupit, vždy byl pohotově po ruce. S řidičem tu ještě na nás čekal místní sympatický, vysoký muž Benny, který naši malou roztomilou skupinku usadil do vozu a vzápětí si sedl ke mě s Tomem a ihned se s námi dal do řeči. Představil se, uvítal nás, zeptal se odkud jsme, zda kouříme, nebo pijeme a řekl, že to bude jízda. Benny mi začal být velmi sympatický a rychle jsem si ho oblíbila a bylo to vzájemné!

  vyjelo se a cestou se nabrala bedna s ledem, kde byla jak čistá voda, tak cola a mnoho litrů místního rumu. Po cestě jsme nalodili skupinu místní party, která se skládala z jednoho mladšího páru, a holek a mladé maminy s holčičkou. Tato parta mluvila španělsky, proto jsme zjistili, že jsou místní. Byla tahounem velké zábavy a utkvěli nám v paměti.

  Obama care (péče)

  po cestě se nabírala další osádka, až jsme dojeli do Boca Chica. Benny se postavil a hlasitě pozdravil vyššího muže  :" aaaaa presidento...Obama... welcome... you are our paparazzi man. Tento muž, který svým zjevem silně připomíná ex prezidenta Obamu nastoupil za velkého povyku, nadšeného pískání a potlesku do našeho vozu, představil se nám, a že bude našim paparazzi fotografem. Obamu si nešlo neoblíbit, pro jeho milé vystupování, inteligentní humor a přátelskou povahu. S nadšením nás hned začal fotit, také se na mne usmíval a mrkal, jsem z něho nemohla. Dokonce má vlastní fotografickou společnost, své služby paparazziho nabízí turistům. Jeho společnost nese název: Obama Turistic Services 0 Stress :)) Tomáš si dělal legraci, že v ceně výletu máme vlastně celkovou Obama care haha.

  byli jsme kompletní a mohlo se vyrazit na cestu. Zábava byla v plném rozmachu hned od začátku, proudem tekla Cuba libre, Benny nás naučil skvělý legrační ceremoniál jak pít rum ( máme na video záznamu.)

      

  celou cestu jsem obdivovala z jeepu a fotila místní krajinu, která je neuvěřitelně zelená, některá místa až berou dech jak jsou krásná. Míjeli jsme venkovská obydlí v zelených čtvrtích. Benny nám vyprávěl, že je zde více patrná chudoba, lidé mají to, co si sami vypěstují. V domech není přívod vody, elektřiny ano. Každá domácnost je doslova závislá na televizoru, ten musí vlastnit každý :) hned další je v kurzu rádio a písničky.

   

  první zastávka byla na poli s cukrovou třtinou. Místní nám ukázali, jak se třtina získává, nařezává, každý jsme dostali ochutnat.

 Benny mi celý proces vykládá sám od sebe anglicky

 

  a nabídnul mi třtinu, která má velmi jemnou nasládlou chuť. Říkala jsem si kolik umělých s prominutím sraček :) se musí přidávat do cukru, který dostaneme na stůl. Tomášovi třtina taky velmi chutnala, že by si ten přírodní stvol máčel do kávy a to by mu bohatě stačilo :)

  nesmí chybět ceremoniál přípitku Cuba libre...Obama pořídil společnou foto a jelo se dál...

 strana 1    strana 2   další